Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Výstava obrazů Miroslava Stárka

30.9.2019

Po 34 letech opět vystavuje v Poličce. V muzeu zahajují výstavu známého malíře a grafika Miroslava Stárka. Kraj Českomoravské vysočiny jej formoval a zanechal v něm nesmazatelnou stopu, která po celý dosavadní život ovlivňuje jeho tvorbu. Vystavovat do Poličky se Miroslav Stárek vrací po dlouhých 34 letech a předkládá vám průřez své malířské tvorby od starších prací až po současnost.

Malíř a grafik Miroslav Stárek se narodil v roce 1950 v Praze. V letech 1966 - 1970 vystudoval tehdy prestižní Umělecko-průmyslovou školu v Brně. Poté pracoval jako výtvarník - grafik v obchodním podniku. Po roce 1989 se věnuje volné tvorbě i užité grafice. Žije a pracuje v Pardubicích.

„Mládí prožil v Pomezí a později přímo v Poličce. Kraj kopečků, alejí a cest, polí i políček, stromů tvořících remízky či solitérní dominantu prostoru na něho stále bytostně působí, avšak inspiruje ho jakákoliv příroda. Nejedná se ale o pouhý popis viděného. Procházeje krajinou, nechává na sebe působit její překvapivé až fascinující podoby, jindy obyčejné kouzlo okamžiku. Zapojuje svou představivost, vnímá tóny barev i světla, atmosféru chvíle, zvuky...,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Pavla Juklová.

„Zaznamenává její fragmenty a ve vzpomínkách je pak přetváří do výtvarné i barevné zkratky. Ve svých obrazech pak toto vše zpracovává do promyšlených kompozic také i s hudební tématikou. Takto vzniká konečná podoba obrazu, většinou olejomalba, někdy podpořena strukturální vrstvou. V poslední době objevuje pro svůj výtvarný projev moderní techniku kombinovaného digitálního zpracování obrazu. Vycházeje z vlastních kreseb, upravuje obraz dle svých představ do konečné podoby na obrazovce počítače,“ dodává.

Své obrazy a kresby vystavoval v pardubických výstavních síních, obrazy a užitou grafiku ve výstavní síni knihovny v Poličce v roce 1985 a letos také na zámku v Nasavrkách v rámci 49. Nasavrcké palety. Svá díla prezentuje také v Galerii Vysočina v Poličce, je zastoupen v mnoha soukromých sbírkách.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 4. října 2019 v 16.00 hod. v přednáškovém sále poličského muzea za přítomnosti autora, s úvodním slovem historičky umění Mgr. Petry Pavlíčkové z Univerzity v Hradci Králové a s hudebním doprovodem Pavly a Vojtěcha Špryncových. Výstava bude k vidění do 3. 11. 2019.

Alena Zavoralová

zdroj: Českomoravské pomezí

Objekty

Výstava obrazů Miroslava Stárka, zdroj: Město Polička Výstava obrazů Miroslava Stárka, zdroj: Město Polička Výstava obrazů Miroslava Stárka, zdroj: Město Polička Výstava obrazů Miroslava Stárka, zdroj: Město Polička Výstava obrazů Miroslava Stárka, zdroj: Město Polička Výstava obrazů Miroslava Stárka, zdroj: Město Polička

Příslušné akce

  • 4.10.2019 16:00
Vernisáž: Miroslav Stárek - Obrazy Centrum Bohuslava Martinů v Poličce (Polička)
  • 4.10.2019 - 3.11.2019
Miroslav Stárek - Obrazy Centrum Bohuslava Martinů v Poličce (Polička)