Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

3. ročník Vzpomínkové jízdy na Elišku a Čeňka Junkovy

31.7.2018

Veterán klub Litomyšl ve spolupráci s CZECH BUGATTI CLUBEM pořádá pod záštitou města Litomyšle, náměstka hejtmana pardubického kraje Michala Kortyše a Vladimíra Junka 3. ročník Vzpomínkové jízdy na Elišku a Čeňka Junkovy, spojenou s výstavou historických vozidel v Litomyšli, Vysokém Mýtě a Potštejně. Setkání pro všechny příznivce vůně benzínu a historie se uskuteční v termínu od 10. - 12. 8. 2018 v Litomyšli a jejím okolí. Tato pravidelně opakující se akce, dosahuje již mezinárodní úrovně. Můžeme se těšit na posádky z Rakouska, Slovenska či Maďarska. Letošní ročník vzpomínkové jízdy, by měl připomenout současné generaci všeobecnou historii motorismu, módy, dovednosti našich předků, ale především památku manželů Junkových, coby nejvýznamnějších představitelů světového motorismu v první polovině minulého století. Veterán klub Litomyšl obdržel v roce 2015 od Ing. Vladimíra Junka, syna Elišky Junkové, svolení jako jediné organizaci v České republice používat v názvu pořádané akce jména obou manželů.  

            V pátek 10. 8. bude od 15:00 do 20:00 hodin probíhat příjezd a následná přehlídka historických vozidel na zámeckém návrší.  Hlavní program vzpomínkové jízdy se uskuteční v sobotu 11. 8. 2018. Po krátké ranní výstavě na zámeckém návrší budou stroje při komentovaném startu v 8.45 vyjíždět do své první etapy. Trasa první etapy povede přes Smetanovo náměstí v Litomyšli, Morašice a Libecinu do Vysokého Mýta. Zde historická vozidla projedou Litomyšlskou branou na náměstí Přemysla Otakara II., kde budou vystavena veřejnosti od 9.30 do 12.15 hodin. Po oběde se vozidla vydají na druhou část své spanilé jízdy, přes Choceň, Běstovice a Skořenice zavítají do obce Potštejn, kde bude cíl druhé etapy. Veřejnost, tak bude mít další možnost si prohlédnout nejen jednotlivé stroje a dobově sladěné posádky, ale i krásy místního zámku, pivovaru či hradu. Komentovaný start do poslední etapy je naplánován na 15.00 hodin a účastníci se poté přes Sopotnici a Ústí nad Orlicí vrátí zpět do Litomyšle, kde budou vozidla opět k vidění do večerních hodin.

Od 16.00 bude ve Francouzské zahradě u salletu probíhat dobová módní přehlídka nejen pro účastníky, ale i pro širokou veřejnost. Od 20.30 poté bude ve stylu 20. a 30. let probíhat galavečer, kdy k tanci a poslechnu hrát ZUŠ pod vedením Libora Kazdy. Občerstvení bude zajištěno restaurací Karlov. Vstupné na veškerý sobotní program bude dobrovolné.

Veterán klub Litomyšl

www.veteranklublitomysl.cz