Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Městská památková rezervace v Litomyšli

Litomyšl

Protáhlé náměstí je lemováno renesančními, barokními a empírovými domy s podloubími. Pozoruhodný je mimo jiné zdobený dům U rytířů, původně gotická radnice či proboštský kostel Povýšení sv. Kříže s gotickým základem. Architekturu baroka reprezentuje piaristická kolej s kostelem Nalezení sv. Kříže a bývalé piaristické gymnázium. Perlou města je renesanční zámek zapsaný v seznamu UNESCO. celý popis

Protáhlé náměstí je lemováno renesančními, barokními a empírovými domy s podloubími. Pozoruhodný je mimo jiné zdobený dům U rytířů, původně gotická radnice či proboštský kostel Povýšení sv. Kříže s gotickým základem. Architekturu baroka reprezentuje piaristická kolej s kostelem Nalezení sv. Kříže a bývalé piaristické gymnázium. Perlou města je renesanční zámek zapsaný v seznamu UNESCO.

O objektu detailněji:

Přestože klenotem litomyšlské architektury je zdejší zámek zapsaný na seznamu UNESCO, vaši pozornost si zaslouží i přehlídka měšťanských domů lemujících téměř půl kilometru dlouhé Smetanovo náměstí. Domy s renesančními, barokními či empírovými průčelími jsou opatřeny podloubím (nebo podsíněmi, jak říkají místní), které už několik století chrání Litomyšlany i návštěvníky města před deštěm i prudkými slunečními paprsky. Nejstarší budovou na náměstí je renesanční dům U Rytířů z 16. století, kde dnes sídlí městská galerie. Název mu daly sochy dvou rytířů, které jsou součástí bohaté fasádní výzdoby domu. Dominantou náměstí je původně gotická budova bývalé radnice s věží. Prohlédnete si zde dodnes funkční originálně řešený secesní orloj i tzv. litomyšlský loket, který představuje prodejní míru užívanou dříve na místním trhu.

Web: https://www.litomysl.cz/turis...
GPS: 49°52'19.77"N 16°18'51.23"E
351 m nad mořem


Zpět na informace o objektu
Souřadnice: 
 
 

Informace

Kategorie městská památková rezervace
Certifikáty a členství Turistická známka
Filmy, které se zde točily
  • Mladá léta (1952)
  • Filosofská historie (1937)
Je třeba opravit údaje?

Dostupnost

Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Nejbližší letiště

Akce v objektu

Proběhlé akce

2006