Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Polička

o městě

Erb města Polička.Město Polička se nachází v blízkosti zemské hranice Čech a Moravy v kotlině při Bílém potoku asi 17 km západně od Svitav. Polička je vstupní branou do jednoho z nejkrásnějších koutů Českomoravské vrchoviny - Žďárských vrchů.

V r. 1265 byla Polička založena Přemyslem Otakarem II. jako královské město. V r. 1305 je již zmiňována jako věnné město českých královen. Krizovým byl pro Poličku r. 1421, kdy byla vypleněna vojskem Zikmunda Lucemburského. Polička se těšila přízni králů z rodu Jagellonců. V r. 1547 byla aktivní v odboji proti Ferdinandu I. Habsburskému, za což byla tvrdě potrestána. Město neblaze poznamenala třicetiletá válka, několikrát se zde objevila švédská i císařská armáda. Rozkvět města nastal v 18. st. s jeho barokní přestavbou. Barokní podoba vydržela do r. 1845, kdy po požáru zůstaly v celém městě nepoškozeny pouze 4 z tehdejších 237 kamenných domů. V r. 1890 se zde narodil světově proslulý hudební skladatel Bohuslav Martinů. V r. 1896 přijel do Poličky první vlak ze Svitav, čímž byl započat průmyslový rozmach města.

Polička se může pochlubit unikátně zachovalými městskými hradbami, které patří k nejzachovalejším městským opevněním ve střední Evropě. Na náměstí stojí jeden z nejbohatěji zdobených mariánských sloupů v Čechách a barokní radnice s expozicemi městské galerie. Dominantou města je kostel sv. Jakuba, v jehož věži se narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů. Městu patří jeden z nejstarších českých hradů - hrad Svojanov.

Mezi nejvýznamnější kulturní zařízení ve městě patří Tylův dům, Divadelní klub Polička, Městská knihovna v Poličce, Městské muzeum a galerie Polička.

Přehled každoročních významných kulturních akcí:

  • duben - festival pro jazzové nadšence Polička Jazz
  • květen - hudební festival Martinů Fest
  • květen - multižánrový open-air hudební festival Poličské Rockoupání
  • červenec - mezinárodní multikulturní festival Colour Meeting Polička
  • srpen - letní hudební multižánrový festival Polička 555
  • září – mezinárodní festival pantomimy Mime Fest
  • říjen – přehlídka amatérských divadelních souborů Zákrejsova Polička

www.policka.org

Použité zdroje: http://www.policka.org; http://cs.wikipedia.org; http://www.vychodni-cechy.info