Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Litomyšl

o městě

Erb města Litomyšle.Litomyšl je město na samém východě Čech v Pardubickém kraji, 18 km severozápadně od okresního města Svitavy. R. 1824 se v Litomyšli narodil významný český hudební skladatel Bedřich Smetana.

Město Litomyšl vzniklo na místě staršího obranného hradiště při Trstěnické stezce spojující Čechy s Moravou na přelomu 10. a 11. st. V pol. 12. st. pozval olomoucký biskup Jindřich Zdík do Litomyšle řád Premonstrátů a r. 1145 založil premonstrátský klášter Olivetská hora. R. 1259 byla Litomyšl povýšena na město. V r. 1344 založil Karel IV. biskupství litomyšlské. V letech 1421 a 1425 napadli město Husité a velice ho poškodili. V letech 1568 - 1581 nechal Vratislav z Pernštejna postavit litomyšlský zámek, jehož stavitelem byl hlavně Giovanni Battista Aostalli. R. 1649 prodali Pernštejnové panství Trautmannsdorfům, prostřednictvím sňatku se dostalo do vlastnictví Valdštejn - Vartemberkům a posledními majiteli byli po r. 1855 Thurn - Taxisové. Během druhé světové války byla zlikvidována zdejší židovská obec.
Dominantou města je unikátní renesanční zámek s více než osmi tisíci sgrafity, který je od r. 1999 zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na 500 m dlouhém náměstí lze najít gotickou radnici a řadu renesančních i barokních domů s tzv. podsíněmi. Mezi nejvýznamnější patří renesanční dům U Rytířů ze 16. st., kde je nyní galerie. Procházka historickými uličkami zakončená v Klášterních zahradách se sochami Olbrama Zoubka patří k nezapomenutelným zážitkům. Žádný návštěvník města by neměl zapomenout zhlédnout expozice v Regionálním muzeu, které se věnují dějinám Litomyšle. Další expozice v chrámu Nalezení sv. Kříže, Muzeu v Červené věži, Portmoneu nebo Rodném bytě Bedřicha Smetany také rozhodně stojí za návštěvu.

Díky dynamickému rozvoji moderní architektury a infrastruktury nejrůznějších služeb v posledních letech vzniklo kvalitní zázemí pro aktivní využití volného času. Nabídka tradičních i netradičních kulturních akcí a vysoký standard konferenčních prostor sem přivádějí stále více návštěvníků. Litomyšl se pyšní přívlastkem Evropské kvetoucí město a postupně se stává městem kongresové turistiky.

Přehled každoročních významých kulturních akcí:

 • duben - Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny
 • květen - Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové
 • červen - červenec - Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl
 • červenec - srpen - maratón pohádek a folkových koncertů Toulovcovy prázdninové pátky
 • červenec - Slavnost na Růžovém paloučku - národopisná slavnost k uctění Českých bratří
 • červenec - Mezinárodní interpretační kurzy a Setkání přátel komorní hudby
 • červenec - srpen - Mezinárodní houslové kurzy
 • srpen - Litomyšlský pivní festiválek
 • září - prezentace mladých interpretů vážné hudby Mladá Smetanova Litomyšl
 • září - Starodávný jarmark
 • říjen - ArchiMyšl - oslava Světového dne architektury  
 • prosinec - Andělské adventní neděle a Adventní trhy

www.litomysl.cz

Použité zdroje: http://www.vychodni-cechy.info; http://www.litomysl.cz