Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Cheb

o městě

Erb města Chebu.Cheb je město na západě Čech v Karlovarském kraji, okrese Cheb, ležící na řece Ohři. Město je vstupní branou do světoznámého lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary - Mariánské Lázně - Františkovy Lázně.

Ve své bohaté historii hrál Cheb vždy důležitou roli. Byl městem střetávání lidí a kultur na česko - německém pomezí. Jako rodovou državu jej v roce 1167 získal císař Friedrich Barbarossa, jenž zde nechal vystavět císařskou falc. K zemím Koruny české Cheb připojil král Jan Lucemburský. Výlučné postavení Chebu v té době dokresluje například právo Chebských razit si své vlastní mince. Odehrávala se zde zásadní politická jednání a události, které ovlivňovaly život celé Evropy. Do povědomí se asi nejvíce zapsalo zavraždění vévody Albrechta z Valdštejna 25. 2. 1634.

Architektonické poklady města jakoby chtěly připomenout, že se v Chebu narodil významný stavitel rezidence ve Würzburku Balthasar Neumann, působení významných stavitelů Kryštofa Dientzenhofera, A. Leutnera, G. B. Alliprandiho, P. Bayera a A. Pfeffera dokládají barokní stavby církevní i světské. Málokteré město se může chlubit tak vzácnými památkami. Jednou z nejkrásnějších středoevropských románských památek je Chebský hrad, který skrývá evropský unikát - vzácnou dvoupatrovou románskogotickou kapli. Symbol města Špalíček, jehož paměť sahá až do 13. století, ale i ostatní dochované měšťanské domy, vytváří neopakovatelnou atmosféru chebského náměstí.

Historické město Cheb je kulturním centrem regionu. V Chebu účinkuje profesionální divadelní soubor. Milovníkům výtvarného umění je k dispozici hned několik galerií, muzeum, příznivcům fotografie nabízí Cheb známou Galerii G4.

Přehled každoročních významých kulturních akcí:

  • červen - přehlídka uměleckých projektů Chebské dvorky
  • červen - srpen - Chebské varhanní léto
  • červenec - mezinárodní  festival dechových hudeb FIJO (pořádá se každý druhý rok)
  • srpen - září - Valdštejnské slavnosti (pořádá se každý druhý rok)
  • říjen - festival Jazz Jam
  • říjen - Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix
  • říjen - Festival Divadlo jednoho herce (pořádá se každý druhý rok)

www.cheb.cz

Použité zdroje: http://www.tic.cheb.cz; http://cs.wikipedia.org